Pelsdyrenes sundhedstilstand

Det er nu muligt at følge med i sydomssituationen, Hvalpesyge, Virusenteritis, Smitsomlunge-betændelse og Lungeplasmacytose, på vores hjemmesiden.
Datoen for hvornår sygdommen er diagnosticeret, og hvor i landet farmen ligger placeret vil fremgå af listen. Farmens placering med angivelse af sygdommens art vil fremgå af Danmarkskortet, der ligger inde under Log on.


Ventetid på laboratoriet

Der er i øjeblikket en svartid på 2 arbejdsdage.



Se dine egne testresultater

For at komme ind og se dine egne tesresultater skal du bruge Log On funktionen oppe i højre hjørne. Når du er logget på vælger du "Laboratoriet" øverst i menulinien. Her vil du så kunne se dine testresultater med mere. Alle oplysningerne ligger på farmniveau, du skal derfor klikke på farmnummeret for at komme frem til dine data.

Det er ikke kun de seneste testresultater du kan se der, men også historik tilbage til 1996.

Samarbejde med praktiserende dyrlæger

Praktiserende Dyrlægers Arbejdersgiverforening og Dansk Pelsdyravlerforening har indgået en samarbejdsaftale, der har til formål at opbygge et netværk af praktiserende dyrlæger, som har en specialviden om mink. Målet er, at dyrlægerne via løbende information om veterinære forhold i minkproduktionen kan yde den bedst mulige assistance til de Danske pelsdyravlere.

Listen over dyrlægerne findes her.
Nyheder
Kopenhagen Fur | Langagervej 60 | DK-2600 Glostrup | Tel. +45 4326 1000 | Fax. +45 4326 1126 |
© 2005