Kopenhagen Fur har i samarbejde med det kinesiske universitet, Tsinghua, åbnet et center for pelsdesign i Beijing. Det blev i dag markeret i Beijing med deltagelse af repræsentanter for universitetet, Kopenhagens Fur samt den danske ambasssadør i Kina.
Designstuderende på universitet får her mulighed for at eksperimentere med og videreudvikle pelsdesign. Det nye Fur Studio skal arbejde tæt sammen med Kopenhagen Studio, som er Kopenhagen Furs trend-og designlaboratorium i København.
Tsinghua Universitet er Kinas førende universitet med 30.000 studerende, som kommer fra hele Kina. Kun de bedste bliver optaget, og på fakultet for kunst og design kæmper over 17.000 kandidater hvert år om de godt 200 pladser. De færdiguddannede kandidater dominerer i stor stil den kinesiske modebranche, og de er konstant med til at udvikle kinesisk design.
De studerende får i Fur Studio lejlighed til at arbejde med de forskellige skindtyper, som Kopenhagen Fur sælger. Teknikprøver fra Kopenhagen Studio skal ligeledes sendes til Tsinghua, så de studerende derfra kan lege videre og finde deres egne pels-udtryk.
Lærere fra Tsinghua er inviteret til Kopenhagen Studio for at stifte bekendtskab med det udviklingsarbejde, som foregår der, og samtidig bliver de klædt på til at undervise deres egne studerende. Gennem Kopenhagen Furs kontakter i Kina vil der også blive gjort brug af kinesiske branchefolk, som i samarbejde med Tsinghuas designstuderende skal bringe design af pels flere skridt frem.
Åbningen blev overværet af mange af de studerende, som havde svært ved holde fingre væk fra de udstillede teknikprøver, mens de officielle taler blev holdt. Vinder-kreationerne fra Den Gyldne Pelsnål vakte også behørig opsigt. I talerne udtrykte både adm. Direktør Torben Nielsen, Kopenhagen Fur, og Li Dangqi, dekan for fakultetet for kunst og design store forventninger til det fremtidige samarbejde mellem verdens største udbyder af kvalitetskind og Kinas førende designskole.