I IT-afdelingen hos Kopenhagen Fur står en skærm, der lyser grønt. I hvert fald det meste af tiden. Skærmen overvåger FurFarm Web, og hvis en avler har fejl i sine data, kommer der et rødt lys på skærmen, og IT-afdelingen modtager en mail om problemet. På den måde kan en medarbejder hurtigt reagere på problemet.
Der har dog ikke været mange problemer med det nye system.
- Det går helt som ønsket, fortæller Jesper Clausen, som er ansvarlig for udviklingen af FurFarm Web.
FurFarm Web er det nye internet-baserede avlsprogram, som har afløst FurFarm fra årskiftet. 30 avlere har indtil videre fået lagt alle deres data ind i FurFarm Web, og derudover har cirka 130 avlere været inde og kigge på systemet og accepteret betingelserne.
Jens Wistoft er en af de avlere, som allerede nu benytter sig af FurFarm Web. Han har været med fra start, som såkaldt prøveavler på projektet, og er meget positiv overfor de muligheder FurFarm Web giver.
- Det er et helt eminent program, som jeg ser nogle meget fine perspektiver i, siger han.
Jens Wistoft er også meget begejstret over den support IT-afdelingen har givet.
- Der er en meget stor vilje i Kopenhagen Furs IT-afdeling til at hjælpe med at løse både små og større problemer, der kan opstå i forbindelse med opstarten.
Jesper Clausen, forudser, at brugen af systemet for alvor vil begynde at tage fart efter Landsudstillingen i Herning i februar.